SEARCH  
  
Keyword:
Display Format: Calendar  List
Locations:
ALL LOCATIONS
Library On The Go
Main Library
Rakow Branch
South Elgin Branch
Event Types:
ALL EVENT TYPES
Arts & Music & Movies
Childrens Activities
Computer/Technology Class
Discussion & Book Groups
Drop In
Exhibits
Job & Career
Lectures
Library Board Meeting
Library Closed
Middle School
Outside Booking
School Visit
Spanish/Español
Special Events
Story Time Programs
Summer/Winter Reading Programs
Tapestry of Freedom
Tax Counseling
Teen Programs
Volunteers
Workshops
Age Groups:
All Age Groups
None
Adult
Children
Middle School
Teens
Family
All ages
Adult over 17 yrs
Seniors

  
LEGEND:
ML: Main Library; RB: Rakow Branch; SEB: South Elgin Branch

Events that are underlined in the display below require registration.
The library accommodates customers with disabilities. Please call 847-429-4597 to discuss arrangements at least 7 days prior to a scheduled event.
Search Slider Display Personal Schedule View: Calendar View | List View Print View RSS Feed Language:    
spacer
<< Prev Year     Jan   Feb   Mar   Apr   May   Jun   Jul   Aug   Sep   Oct   Nov   Dec       Next Year >>
<PrevNovember 2017Next>
Click to View Ongoing Events
Click to View Ongoing Events
SundayMondayTuesdayWednesdayThursdayFridaySaturday

W
e
e
k
44
      1
* 9:00 AM-Festival of Trees - Ecker Center (ML)
* 9:15 AM-Terrific Twos (ML)
* 10:00 AM-Terrific Twos (ML)
* 10:30 AM-Story Mix for Three to Six (RB)
* 10:45 AM-Terrific Twos (ML)
* 3:00 PM-Homework Heroes (SEB)
* 3:00 PM-Homework Heroes (SEB)
* 4:00 PM-ChessMaster Junior Chess Club (ML)
* 6:30 PM- Cuentos para la familia/Spanish Family Storytime (ML)

2
* 9:00 AM-Festival of Trees - Ecker Center (ML)
* 9:30 AM-1, 2, 3, Go! (ML)
* 10:15 AM-Story Mix for Three to Six (ML)
* 1:00 PM-Piano Performance: Ted Turner (ML)
* 3:00 PM-Piano Performance: Karen Maxwell (ML)
* 4:00 PM-Creativity Lab (SEB)
* 4:00 PM-STEAMing Into Space (RB)
* 5:00 PM- Kids Explore - Fairytale Stories (ML)
* 6:30 PM-Baby Rhyme Time
* 7:00 PM-Piano Performance: John LaBorn (ML)

3
* 9:00 AM-Festival of Trees - Ecker Center (ML)
* 9:15 AM-Baby Rhyme Time (ML)

4
* 9:00 AM-Festival of Trees - Ecker Center (ML)
* 10:00 AM-ESO Master Class - Jennifer Frautschi, Violin (ML)
* 11:00 AM-Family Book Club (ML)
* 1:00 PM-Welcome Baby! Baby's First Library Visit
* 1:30 PM-Intermediate 3D Design for Grades 4-8 (ML)
* 2:00 PM-Music in the Stacks: WWII Radio Hour (SEB)
* 2:00 PM-Welcome Baby! Baby's First Library Visit


W
e
e
k
45
5
* 12:00 PM-Festival of Trees - Ecker Center (ML)

6
* 9:00 AM-Festival of Trees - Ecker Center (ML)
* 9:30 AM-Story Mix for Three to Six (ML)
* 10:00 AM-Baby Rhyme Time (RB) R
* 3:00 PM-Homework Heroes (SEB)
* 3:00 PM-Homework Heroes (SEB)
* 3:30 PM-Story Mix for Three to Six (ML)
* 4:00 PM-After School Adventures: Sew Much Fun
* 6:00 PM-Story Mix for 3 to 6 (SEB)
* 6:00 PM-The Gaming Event (ML)
* 6:15 PM-Wonderful Ones (ML)

7
* 9:00 AM-Festival of Trees - Ecker Center (ML)
* 9:15 AM-Wonderful Ones (ML)
* 9:30 AM-Panera Milk & Cookie Storytime
* 10:00 AM-Story Mix for Three to Six (ML)
* 10:00 AM-Wonderful Ones (ML)
* 10:15 AM-1, 2, 3, Go! (SEB)
* 10:45 AM-Wonderful Ones (ML)
* 11:00 AM-Pediatric Therapeutic Playgroup (ML)
* 4:30 PM-Crazy 8s Math Club (RB)
* 4:30 PM-Rakow Rooks Chess and Games Club(RB)
* 4:30 PM-South Elgin Sentinels Chess Club (SEB)
* 5:00 PM-Homework Heroes (ML)
* 6:15 PM-Terrific Twos (ML)
* 7:00 PM-Story Mix for Three to Six (ML)

8
* 9:00 AM-Festival of Trees - Ecker Center (ML)
* 9:15 AM-Terrific Twos (ML)
* 10:00 AM-Terrific Twos (ML)
* 10:30 AM-Story Mix for Three to Six (RB)
* 10:45 AM-Terrific Twos (ML)
* 3:00 PM-Homework Heroes (SEB)
* 3:00 PM-Homework Heroes (SEB)
* 4:00 PM-ChessMaster Junior Chess Club (ML)
* 4:00 PM-STEAM (RB)
* 6:30 PM- Cuentos para la familia/Spanish Family Storytime (ML)

9
* 9:00 AM-Festival of Trees - Ecker Center (ML)
* 9:30 AM-1, 2, 3, Go! (ML)
* 10:15 AM-Story Mix for Three to Six (ML)
* 1:00 PM-Piano Performance: Ted Turner (ML)
* 3:00 PM-Piano Performance: Karen Maxwell (ML)
* 4:00 PM-Creativity Lab (SEB)
* 5:00 PM- Kids Explore - Pop Art! (ML)
* 6:30 PM-Baby Rhyme Time
* 7:00 PM-Piano Performance: John LaBorn (ML)

10
* 9:00 AM-Festival of Trees - Ecker Center (ML)
* 9:15 AM-Baby Rhyme Time (ML)
* 10:00 AM-No-Shushing Film Series - Sing (2016, PG) (ML)
* 10:30 AM- Storytime with a Fire Fighter!

11
* 9:00 AM-Winnie the Pooh Day!
* 10:00 AM-Winnie The Pooh Day!
* 10:00 AM-Winnie the Pooh Day! (SEB)
* 2:00 PM-Puzzle Club (SEB)
* 3:30 PM-Dance and Watch The Nutcracker! - REGISTERED DANCE LESSON (ML)
* 4:00 PM-The Nutcracker Performance (ML)


W
e
e
k
46
12
* 1:00 PM-Build a Winter Birdhouse (SEB)
* 1:30 PM-St. John's Bible Interactive Reception

13
* 9:30 AM-Story Mix for Three to Six (ML)
* 10:00 AM-Baby Rhyme Time (RB) R
* 3:00 PM-Homework Heroes (SEB)
* 3:30 PM-Story Mix for Three to Six (ML)
* 4:00 PM-STEAM for K-2 Tech-it-to-the-limit (ML)
* 5:00 PM-STEAM Grades 3-5 Tech-it-to-the-limit (ML)
* 6:00 PM-Story Mix for 3 to 6 (SEB)
* 6:15 PM-Wonderful Ones (ML)

14
* 9:15 AM-Wonderful Ones (ML)
* 10:00 AM-Story Mix for Three to Six (ML)
* 10:00 AM-Wonderful Ones (ML)
* 10:15 AM-1, 2, 3, Go! (SEB)
* 10:45 AM-Wonderful Ones (ML)
* 11:00 AM-Pediatric Therapeutic Playgroup (ML)
* 4:30 PM-Crazy 8s Math Club (RB)
* 4:30 PM-Rakow Rooks Chess and Games Club(RB)
* 4:30 PM-South Elgin Sentinels Chess Club (SEB)
* 5:00 PM-Homework Heroes (ML)
* 6:00 PM-School District U-46 STEM Expo Kick-Off
* 6:15 PM-Terrific Twos (ML)
* 7:00 PM-Story Mix for Three to Six (ML)

15
* 9:15 AM-Terrific Twos (ML)
* 10:00 AM-Terrific Twos (ML)
* 10:30 AM-Story Mix for Three to Six (RB)
* 10:45 AM-Terrific Twos (ML)
* 3:00 PM-Homework Heroes (SEB)
* 4:00 PM-ChessMaster Junior Chess Club (ML)
* 4:00 PM-STEAMology (SEB)
* 6:00 PM-U-46 STEM Expo Kick-Off (ML)
* 6:30 PM- Cuentos para la familia/Spanish Family Storytime (ML)

16
* 10:15 AM-Story Mix for Three to Six (ML)
* 11:00 AM-WTTW Kids BIG IDEA Outreach Tour (ML)
* 4:00 PM-Creativity Lab (SEB)
* 4:00 PM-Family Reading Night (ML)
* 4:30 PM-Piano Performance: Shirley Remes (ML)
* 4:30 PM-Two Rivers Parent Meeting: Child Health/Saludo de Niños (ML)
* 5:00 PM- Kids Explore - Skyscrapers (ML)
* 6:30 PM-Baby Rhyme Time
* 7:00 PM-Piano Performance: John LaBorn (ML)

17
* 9:15 AM-Baby Rhyme Time (ML)

18
* 9:00 AM-Movie Poster Display (ML)
* 9:00 AM-Movie Poster Display (ML)
* 10:00 AM-Family Tech Play (ML)
* 2:30 PM-Families Explore (ML)


W
e
e
k
47
19
* 2:00 PM-Featured Author Series (SEB)
* 2:00 PM-Sunday Afternoon Concert: OneVoice (ML)

20
* 9:30 AM-Story Mix for Three to Six (ML)
* 10:00 AM-Baby Rhyme Time (RB) R
* 3:00 PM-Homework Heroes (SEB)
* 3:30 PM-Story Mix for Three to Six (ML)
* 4:00 PM-After School Adventures (ML)
* 6:00 PM-Story Mix for 3 to 6 (SEB)
* 6:15 PM-Wonderful Ones (ML)

21
* 9:15 AM-Wonderful Ones (ML)
* 9:30 AM-Panera Milk & Cookie Storytime
* 10:00 AM-Story Mix for Three to Six (ML)
* 10:00 AM-Wonderful Ones (ML)
* 10:15 AM-1, 2, 3, Go! (SEB)
* 10:45 AM-Wonderful Ones (ML)
* 11:00 AM-Pediatric Therapeutic Playgroup (ML)
* 4:30 PM-Crazy 8s Math Club (RB)
* 4:30 PM-Rakow Rooks Chess and Games Club(RB)
* 4:30 PM-South Elgin Sentinels Chess Club (SEB)
* 6:15 PM-Terrific Twos (ML)
* 7:00 PM-Story Mix for Three to Six (ML)

22
* 9:15 AM-Terrific Twos (ML)
* 10:00 AM-Terrific Twos (ML)
* 10:30 AM-Story Mix for Three to Six (RB)
* 10:45 AM-Terrific Twos (ML)
* 1:00 PM-Camp NaNoWriMo! (SEB)
* 1:00 PM-Craft-O-Rama (ML)
* 4:00 PM-ChessMaster Junior Chess Club (ML)

23


24
* 9:15 AM-Baby Rhyme Time (ML)
* 10:00 AM-Black Friday Family Film: Cars 3 (2017) (ML)

25
* 1:00 PM-Welcome Baby! Baby's First Library Visit (SEB)
* 2:00 PM-Welcome Baby! Baby's First Library Visit (SEB)


W
e
e
k
48
26


27
* 9:30 AM-Story Mix for Three to Six (ML)
* 10:00 AM-Baby Rhyme Time (RB) R
* 3:00 PM-Homework Heroes (SEB)
* 3:30 PM-Story Mix for Three to Six (ML)
* 4:00 PM-STEAM for K-2 Tech-it-to-the-limit (ML)
* 5:00 PM-STEAM Grades 3-5 Tech-it-to-the-limit (ML)
* 6:00 PM-Story Mix for 3 to 6 (SEB)
* 6:15 PM-Wonderful Ones (ML)

28
* 9:15 AM-Wonderful Ones (ML)
* 10:00 AM-Story Mix for Three to Six (ML)
* 10:00 AM-Wonderful Ones (ML)
* 10:15 AM-1, 2, 3, Go! (SEB)
* 10:45 AM-Wonderful Ones (ML)
* 11:00 AM-Pediatric Therapeutic Playgroup (ML)
* 4:30 PM-Crazy 8s Math Club (RB)
* 4:30 PM-Rakow Rooks Chess and Games Club(RB)
* 4:30 PM-South Elgin Sentinels Chess Club (SEB)
* 5:00 PM-Homework Heroes (ML)
* 6:15 PM-Terrific Twos (ML)
* 7:00 PM-Story Mix for Three to Six (ML)

29
* 9:15 AM-Terrific Twos (ML)
* 10:00 AM-Terrific Twos (ML)
* 10:30 AM-Story Mix for Three to Six (RB)
* 10:45 AM-Terrific Twos (ML)
* 3:00 PM-Homework Heroes (SEB)
* 4:00 PM-ChessMaster Junior Chess Club (ML)
* 6:30 PM- Cuentos para la familia/Spanish Family Storytime (ML)

30
* 9:30 AM-1, 2, 3, Go! (ML)
* 10:15 AM-Story Mix for Three to Six (ML)
* 1:00 PM-Piano Performance: Ted Turner (ML)
* 3:00 PM-Piano Performance: Karen Maxwell (ML)
* 3:45 PM-Kids Explore - Baking Bread (ML)
* 4:00 PM-Creativity Lab (SEB)
* 4:30 PM-Piano Performance: Shirley Remes (ML)
* 5:00 PM-Kids Explore - Baking Bread (ML)
* 5:30 PM-Piano Performance: Matt Battaglia (ML)
* 6:30 PM-Baby Rhyme Time
* 7:00 PM-Piano Performance: John LaBorn (ML)

   

W
e
e
k
49
             

<< Prev Year     Jan    Feb    Mar    Apr    May    Jun    Jul    Aug    Sep    Oct    Nov    Dec        Next Year >>
<Prev November 2017 Next>



Powered By:
E*vanced Solutions provides event registration & room reservation management tools for libraries & public organizations.